پایگاه اطلاع رسانی سایت گردشگری آستارا و تالشان

نگاه سرد به چشمه های آب گرم در گیلان

چشمه های آب گرم متعدد از موهبت های طبیعی و ظرفیت های گردشگری و اقتصادی گیلان محسوب می شود اما به علت بهره برداری نشدن کامل از آنها، به گنجینه های جاری و فراموش شده این استان تبدیل شده است.

  منجیل، ماسوله، سنگرود، آستارا، لاکان، سجیران و تالش از مناطق دارای چشمه های آب گرم، معدنی و شور در استان گیلان هستند که تعداد اندکی از آنها به شیوه سنتی مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرند و جریان شفابخش بقیه چشمه ها در کوهستان های زیبای طبیعت گیلان به دره های فراموشی سرازیر می شود.
باوجود سابقه مراجعه مردم به چشمه سارهای آب گرم گیلان، اثبات خاصیت شفابخشی آنها و استفاده از آنها برای مصارف درمانی این گنجینه های جوشان اغلب به دلیل معرفی نشدن، در دسترس نبودن و مهم تر از آنها فراهم نبودن امکانات رفاهی به عنوان فرصت های فراموش شده بلااستفاده مانده اند.
این درحالی است که جذابیت چشمه های آب گرم و معدنی از منظر گردشگری و ارزش اقتصادی حاصل از آن برکسی پوشیده نیست و در دنیای معاصر که صنعت گردشگری جایگاه ویژه ای دارد، احیا و ساماندهی هر چشمه آب گرم می تواند زمینه اشتغال پایدار دهها نفر و جذب هزاران گردشگر را فراهم کند.
توجه داشته باشیم که بهره برداری اصولی از 9 چشمه آب گرم در شهر سرعین استان اردبیل زمینه اشتغال 200 نفر را فراهم کرده و به اذعان مسوولان سرعین دلیل اصلی سفر بیش از هفت میلیون گردشگر به آن شهر در سال، وجود آب گرم های متعدد است و براساس اطلاعات موجود، این شهرچشمه های بهشتی با حدود پنج هزارنفرجمعیت، در سال 91 نزدیک به هزار و 500 برابر جمعیت خود پذیرای مسافران خارجی و داخلی بوده است.
در کشورهای اتریش و آلمان به لحاظ استقبال مردم از طب سنتی، آب درمانی ها با ارایه 20 نوع خدمت متنوع به کلینیک تبدیل شده و آب تنی در چشمه های جوشان، جای خود را به آب درمانی داده است؛ باتوجه به اهمیت چشمه های آب گرم از لحاظ درمانی و جاذبه های طبیعی نزد گردشگران، بلااستفاده ماندن اغلب چشمه های جوشان و آب گرم گیلان به هر بهانه و دلیلی قابل توجیه به نظر نمی رسد و احیای هریک از چشمه های طبیعت بهشتی این استان می تواند به توسعه اقامتگاه ها، تفرجگاه ها و اماکن سیاحتی جذاب و سودآوری آنها منجر شود.
شاید مهمترین مانع ساماندهی چشمه های آب گرم گیلان نبود راه دسترسی مناسب باشد اما در شرایطی که اجرا و بهره برداری از بسیاری از طرح ها به بخش خصوصی واگذار می شود، باید با استفاده از مشارکت بخش خصوصی فعال و سرمایه گذاران داخلی و خارجی به احیا، ساماندهی و تامین امکانات رفاهی محدوده چشمه های آب گرم این استان توجه شود.
بی شک جاذبه های طبیعی و چشم اندازهای منحصر بفرد گیلان بر اهمیت و جذابیت چشمه های معدنی و آب گرم آن خواهد افزود و این سرزمین رودها، جنگل ها و تالاب های آئینه گون از منظر اقتصادی و گردشگری بیش از پیش خواهد درخشید و فعالیت مجتمع های آب درمانی باعث ایجاد درآمد به شهرداری ها و دهیاری ها و ترغیب سرمایه گذاران به ساخت اقامتگاه ها و هتل ها در کوهپایه ها و مناطق کوهستانی خواهد شد.
توجه به آب گرم های گیلان و برنامه ریزی برای سودآوری و استفاده بهینه از منظر اقتصادمقاومتی و احیای ظرفیت های داخلی نیز ضرورت دارد و امیدواریم با جریان سازی مناسب به گنجینه های جاری این استان، بهره مندی بیشتر مردم خونگرم شمال از سرزمین خود، توجه مسافران و گردشگران و ارزآوری آن موهبت های طبیعی را شاهد باشیم.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
اورجین پارت
چهارشنبه 8 مرداد 1399 05:30 ب.ظ
برای خرید و اطلاع از قیمت بهترین برندهای لوازم یدکی به سایت مت مراجعه بفرمایید
اورجین پارت
اورجین پارت
چهارشنبه 8 مرداد 1399 05:28 ب.ظ
خرید لوازم یدکی اورجینال
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات